Fotoizstādes “Ielas anatomija. Maskavas iela”
atklāšana 2018.gada 12.maijā 12:15
Mazā Kalna ielas skvērā (Siena tirgū)

Kino festivāls ”Process”

2018.gada 12.maijā plkst. 12:15 Rīgas Austrumu izpilddirekcija aicina piedalīties fotoizstādes “Ielas anatomija. Maskavas iela” atklāšanā Mazā Kalna ielas skvērā jeb vēsturiskajā Siena tirgū.

Programmā:

12:15 Izstādes atklāšana ar mākslinieces Gabijas Bīriņas piedalīšanos

13:00–14:00 Grupas “Astro ‘n ‘out” īpašais koncerts visiem Maskavas forštates iedzīvotājiem. Visi kopā dziedāsim arī jau par leģendu kļuvušo “Tā daļa Rīgas ...”

Ideja par fotoprojektu “Ielas anatomija. Maskavas iela” iesākās 2004.gadā, kad notika pirmā Rīgas Austrumu izpilddirekcijas (toreiz Rīgas Latgales priekšpilsētas izpilddirekcija) rīkotā fotoizstāde “Skatienu krustpunkti. Maskavas forštate” sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju. Atmiņā palicis arhitekta Pētera Blūma 2004.gadā rakstītais izstādes atklāšanas ielūgumā: “…. Gribi te palikt vai domā, kā sākt jaunu dzīvi senākajā no Rīgas forštatēm, atjaunot māju, uzsākt ienesīgu uzņēmumu, būvēt, strādāt, bet vakaros mierīgi staigāt pa gaišām ielām un priecāties par kaimiņu dzīvi aiz gaišiem logiem. Tad varbūt sāc to tūlīt? Visapkārt ir bezgalīgi daudz skaistu lietu – ieraugi tās aiz nātrēm, zem lapām, vecas un nemazgātas! Nomazgā veco ar siltu ūdeni, smaržīgām ziepēm, noslauki mīkstā dvielī un tu redzēsi, cik tās ir greznas savā vecumā! Tās būs Tavu mājvietu greznumlietas. Vēl neredzi? Nekas, gan jau ar laiku. Varētu arī palīdzēt, dāvāt drauga redzi caur subjektīvu objektīvu. Iedot fotoaci, kas jūt. Tā arī meklēja – dienu, nedēļu, mēnesi, līdz saskatīja. Sāka redzēt lietas, parādības, ieraudzīja Rīgu, ko sauc par Maskavas forštati.”

Domājot par tuvāku un tālāku nākotni, 2005.gadā Izpilddirekcija, uzrunājot fotogrāfus Juri un Arni Kalniņus, uzsāka atsevišķu fotoprojektu “Ielas anatomija. Maskavas iela”, sākotnēji fotografējot Maskavas ielas ēkas, fiksējot konkrētā laika situāciju, pamazām ieejot arvien dziļāk ielas gaisotnē, sadzīvē un Maskavas ielai piemītošajās noskaņās. Mums gribētos, lai šis projekts būtu ilglaicīgs, dzīvojot līdzi Maskavas ielai un tās iedzīvotājiem arī šodien un turpmāk.
2018.gada pavasarī un vasarā, Latvijas simtgades gadā, daļa no Jura un Arņa Kalniņu fotografētā materiāla 1.daļas būs aplūkojama pilsētvidē Maskavas forštatē fotoizstādē ar tādu pašu nosaukumu – “Ielas anatomija. Maskavas iela. Ielas noskaņas.” Jūnijā izstāde būs skatāma Spīķeru kvartālā.
Ilgstoši fotografējot Maskavas ielu viens no projekta autoriem Juris Kalniņš atzina: “Katra fotografēšana prasa izšķiršanos, koncentrēšanos uz objektu un koncepciju. Brīžiem izšķiršanās ir grūta. Dažādos laikos vienā un tajā pašā vietā var rasties dažādas fotogrāfijas. Atkarībā no tā brīža domām un izjūtām. Galvenais ir cieņa pret fotografējamo objektu un cilvēku”.

Atbalsta Rīgas Dome.

Papildus informācija:
Rīgas Austrumu izpilddirekcijas
Sabiedrisko attiecību un kultūras projektu vadītāja
Aija Briede
Tālr.: +371 28347847