26 SEPTEMBRIS

Noderīgi!
Ieskats cīņai ar ķirmjiem nelietojot ķīmiju no Latvijas Avīzes - Praktiski.lv

Nelūgtais viesis ķirmis.
Vai var atbrīvoties bez ķīmijas?

Noderīgi! Ieskats cīņai ar ķirmjiem nelietojot ķīmiju no Latvijas Avīzes - Praktiski.lv. Nelūgtais viesis ķirmis.
Vai var atbrīvoties bez ķīmijas?

Kā bez ķīmijas atbrīvoties no ķirmjiem? LIGITA VECUMNIEKOS
SIA “Vidzemes koka mājas” valdes loceklis Jānis Brokāns skaidro, ka ķirmis mēdz dziļi iegrauzties koksnē, tāpēc, neizmantojot ķimikālijas, vienīgais veids, kā atbrīvoties no nelūgtā viesa, ir bojāto mājas konstrukcijas elementu nomaiņa.
– Vispirms jāizpēta, kuri mājas konstrukcijas elementi ir bojāti. Tad var aplēst, cik dārgs un sarežģīts būs gaidāmais remonts. Piemēram, guļbūves ēkas nesošajām konstrukcijām būs nepieciešama pieredzējuša speciālista palīdzība, jo atsevišķa vainaga nomaiņa ir darbietilpīgs un sarežģīts process. Ja ķirmis sabojājis jumta konstrukciju, piemēram, spāri, remonts būs vienkāršāks.
Vislielākās problēmas sagādā ķirmji, kas par mājvietu izvēlējušies koka stāvbūves sienu. Šādā situācijā pirms bojāto koka daļu izņemšanas sienu nepieciešams nostiprināt. Nomaiņai vislabāk iegādāties ziemā cirstos, pēc iespējas sveķainākos kokmateriālus, jo šāda koksne nav sīko kukaiņu gaumē. Turklāt materiāliem jābūt pienācīgi izžāvētiem.
Dabiski koksnes aizsardzības līdzekļi ir arī priežu sveķi un lineļļa. Kokā jāiesūcina tik daudz lineļļas, cik vien tas spēj uzsūkt. Vispirms gan jānokasa ķirmju izgrauzumi. Lineļļa žūst lēni – vairākas dienas, taču iesūcas līdz pat centimetra dziļumam.
Vieglāk, protams, ir nevis cīnīties ar jau esošajiem ķirmjiem, bet gan novērst iespēju tiem ieviesties – nodrošināt labu ventilāciju un neļaut mēbelēm vai mājas koka konstrukcijas elementiem samirkt.

Indulis Burka
26. septembris, 2016
http://praktiski.la.lv/nelugtais-viesis-kirmis/