13 OKTOBRIS

Kāpnes privātmājai - iespējas un varianti.

Kāpnes privātmājai - iespējas un varianti.

Lai ierīkotu kāpnes, jāņem vērā telpu lielums, jo, piemēram, lai kā gribētu vītņu kāpnes, iespējams, platība to neļauj. Nākamais solis ir materiāla un krāsu izvēle. Sākumā kāpņu izgatavošana pašu spēkiem var šķist pietiekami vienkārša, taču tā prasa lielu rūpību pat vispieredzējušākajam galdniekam.

Labāk uzticēt profesionāļiem

Lai galarezultāts būtu kvalitatīvs, kāpņu izgatavošanu, tāpat kā mērījumu veikšanu, labāk atstāt profesionāļu ziņā.
Pārsvarā izvēlas priedi, osi vai ozolu, retāk bērzu vai dižskābardi. Pēc SIA “Kāpnes LV” speciālista Oskara Priedes teiktā, vislētākais kokmateriāls ir priede. Viņš paskaidro, ka klientam daudz draudzīgāka cena būs gadījumā, ja pakāpieni starp vaigiem būs metru plati, jo tad pakāpienus izgatavos no vesela koka dēļa.
Visbiežāk privātmājām izvēlas metru platas vai nedaudz platākas kāpnes. Ļoti platas – ne, jo tās izmaksā ļoti dārgi. Papildus jāņem vērā pakāpienu izmēri pagriezienu vietās, piemēram, L formas kāpnēm, kur kāpums maina virzienu par 90 grādiem. Ja pakāpiena platums taisnajā posmā ir 1 m, pagriezienā tas būs 1,15–1,20 m plats.

Kāpņu veidi

Pēc konstrukcijas kāpnes var iedalīt dažādi, taču to galvenais uzdevums ir nemainīgs – tām jābūt drošām un stabilām. Forma un pakāpienu izvietojums ir atkarīgs no kāpņu veida un laidu skaita. Meistars, kurš veic nepieciešamos mērījumus, tās izgatavos un arī ierīkos, ieteiks nepieciešamo starplaukumu skaitu, kā arī to, vai vajadzētu pretpakāpienus.
Ir dažādi kāpņu veidi: vienlaida (taisnas) kāpnes, divlaidu kāpnes ar vienu starplaukumu (L veida), divlaidu kāpnes ar pagriezienu, trīslaidu kāpnes ar vienu starplaukumu un pagriezienu (П veida), trīslaidu kāpnes ar diviem pagriezieniem vai diviem starplaukumiem; bēniņu kāpnes (salokāmas vai sabīdāmas).

Bēniņiem savas kāpnes

Būvējot mansarda telpu, visbiežāk mājās ar divslīpju jumtu, zem jumta konstrukcijas izveidojas nelielas telpas, kas izmantojamas kā neliela glabātava vai palīgtelpa.
Bēniņiem ir paredzētas salokāmās kāpnes, kas neaizņem papildu vietu un ir pavisam nemanāmas, jo piestiprināmas pie griestiem. Atkarībā no ražotāja un izstrādājuma izmēra kāpnes var būt salokāmas trīs vai pat četrās sekcijās vai arī sabīdāmas. Pakāpienu daļa ir izgatavota no priedes koka, bet kārba var būt no egles vai priedes.
Kāpnes ar koka pakāpieniem paredzētas 160 kg slodzei, savukārt metāla pakāpieniem maksimālā slodze ir 200 kg. Ekonomiskās kāpnes maksā, sākot no 90 eiro, bet dārgāko cena var sasniegt 1500 eiro (ieskaitot PVN), lēš SIA “KRONMAT Baltic” pārdošanas vadītājs Guntars Vība.
Bēniņu kāpnes ierīko līdzīgi kā durvis, proti, kāpnes caur kārbu piestiprina pie sijām, pirms tam veicot pielāgošanu un līmeņošanu. Ņemot vērā, ka darbs notiek pie griestiem, labāk darboties divatā. Noteikti jānosiltina atstarpe starp kārbu un sijām, lai no telpas neizplūstu siltums.
Taču, ja mājai ir siltinātie bēniņi, iespējams, noderēs stacionārās kāpnes, piemēram, tā sauktās dzirnavnieka kāpnes. To dēļ nāksies ziedot daļu telpas, taču, bieži staigājot, būs ērtāk uzkāpt bēniņos.

Labas kāpnes − drošas kāpnes

Neatsverams aspekts ir drošība, tāpēc bieži vien kāpņu neatņemama sastāvdaļa ir margas. Tām ir divas būtiskas prasības – jāspēj noturēt cilvēku un jābūt gludām, lai netraumētu rokas. Vairākstāvu mājā nedrīkst aizmirst par maziem bērniem. Domājot par drošību, vismaz augšējā stāvā nepieciešams ierīkot režģi, lai pasargātu bērnus no kritiena. Tāpat nevajag piemirst par mājdzīvniekiem, kuri arī jutīsies drošāk, pārvietojoties pa kāpnēm ar margām, it īpaši, ja būs arī pagriezieni.
Ja mājā ir bērni, jāatceras par margu horizontālajiem un vertikālajiem balstiem, uz kā bērniem patīk kāpt vai caur ko izbāzt galvu. Izgatavojot kāpnes, šie faktori jāņem vērā. Starp margu vertikālajiem balstiem ieteicama apmēram 10–15 cm liela atstarpe.
Ļoti bīstamas ir kāpnes bez sānu vaigiem un bez margām. Tās izskatās moderni un mūsdienīgi, jo viens pakāpiena gals ir piestiprināts pie sienas, bet otrs gals ir bez stiprinājuma, taču tās nerada drošas pārvietošanās iespaidu.

Rihards Murāns
3. oktobris, 2016
http://praktiski.la.lv