MANTOJUMS PA IELĀM

KOKA ĒKU RENOVĀCIJAS CENTRS „KOKA RĪGA”
KOKA ARHITEKTŪRAS MANTOJUMS

Apstiprināts: 25.04.2017.

Nr. 0031.

MIERA IELĀ Nr. 58., Gr. 26/92.
BRASA

Miera iela Nr. 58.
2017. gads.

Divu stāvu koka dzīvojama koka ēku ar mūra puspagrabu un veikaliem būvējusi A/S „Rīgas namu būvsabiedrība” [A/G „RigaerBaugeselschaft”, pēc inženiera Kārļa barons HoiningenHine [Carl Baron vonHoyningen-Huene], 12.05.1900. gadā apstiprināta projekta, būve pabeigta 19.04.1901. gadā. Ēkā piecu un trīs istabu dzīvokļi.
Līdz 1937. gadam ēkas adrese ir Miera iela Nr.12, ko var redzēt uz vēsturiskās fasādes attēla. 1937. Gadā apvienojot Karlīnes, Miera un Lielo Lāču ielu, ēkai piešķirta adrese Miera ielā Nr. 58.
Fasāde no arhitektoniskā mantojuma viedokļa – nevainojuma, izņemot vairāku logu nomaiņu uz mūsdienu materiāliem nejūtot iepriekšējo rāmju uzbūvi un tradīcijas, piemērām, veramās daļas nobīdi. Saglabājušās ieejas mezgla durvis, apšuvums, slēģi, frontons. Zaudējums - verandu bloks, kas zaudējis savu primāro funkciju.

Pirmā stāva logu ailes ar slēģiem.
2017. gads.

Ēka sadalās trīs daļās ar piebūvi un divu stāvu verandu. Centrālajā, izvirzītajā daļā atrodas ieejas mezgls, nobīdīts uz kreiso pusi; viens logs pa kreisi un divi logi pa labi, katrā sānu fasādes daļā - trīs logu ailes. Pirmajā stāvā ar slēģiem, logu ailes dekorētas ar klasiskiem sandriķiem, kuri balstās uz klasiskiem kronšteiniem. Pirmā stāva labajā pusē saglabājies logu aiļu ierāmējums, palodzes balstās uz nelieliem kvadrāta pildiniem. Saglabājušies oriģinālie logu slēģi, ar virsgaismas koka restēm, kas aizvieto trešo trīsdaļīgo pildinu, slēģi ar mehāniski veramo atspēri un atsperīgo slēģu turamo kronšteinu.

Pirmā stāva logu ailes ar slēģiem un to turētājiem.
2017. gads.

Pirmā stāva logu ailes šķērsa listes kapitelis
un slēģu mehānisma atspere.
2017. gads.

Otrajā stāvā visi logu aiļu rāmji nomainīti, logu apmales vēl saglabājušas, šeit arī palodzes balstās uz diviem kvadrāta pildiniem.

Ieejas mezgla divviru durvis klasiskajā stilā ar virsgaismu.
2017. gads.

Ieejas mezgla durvju sandriķis ar kronšteiniem.
2017. gads.

Ieejas mezgla durvju augšējā daļā redzami gareniskie pildini,
kuru centru rotā cinkā lieta rozete.
2017. gads.

Ieejas mezgla divviru durvis ir klasiskajā stilā. Durvju apakšējā daļā - divi pildini, kassastāv no sešām pildinu daļām, kas rotāti ar dekoratīviem koka renesanses stila durvju naglām, katrai vērtnei, augšējā daļā atrodas gareniskie pildini un tie sastāv no pieciem pildiniem, kuru centru rotā cinkā lieta rozete.
Piedurliste – oriģinālā ar bāzi un kapiteli, akantu lapas formā – cinka lējums. Šķērslis izpildīts klasiskajā stilā ar frīzi. Virsgaisma divdaļīga, virs tas sandriks, kas balstās uz diviem dekoratīviem kronšteiniem. Durvju apmales: bagātīgi profilētie dēļi. Virsgaisma dublējas un virs sandrika otrs logs ir četrdaļīgs ar profilēto apmali un sandriku virs tā, tas balstās uz diviem kronšteiniem. Durvju furnitūra izgriezta ar visu mehānismu, un nomainīta uz mazvērtīgiem rokturiem.

Ēkas centrālo daļu vainago klasiskais portāls ar bēniņu gaismas lūku,
dekorēts ar cirkuļiem un sasaucas ar dzegas rotājumu.
2017. gads.

Ēkas centrālo daļu vainago klasiskais portāls ar bēniņu gaismas lūku, dekorēts ar cirkuļiem, un sasaucas ar dzegas rotājumu.
Puspagraba stāvs apmests un izmainītas logu ailes, kādreiz tie bijuši ar velvēto ķieģeļu velvi, fragmentus var redzēt kreisajā pusē.
Ēkā piecu un trīs istabu dzīvokļi, kas bija paredzēti Artilērijas 23. brigādes virsniekiem, brigādes štābs atradās dažus gruntsgabalus tālāk.

Miera ielā Nr. 12 [vēlāk Nr. 58.]
M. Voicenoviča foto salona reklāma.
Apmēram 1912. gads.
Foto no LNB krājumā.

Fotogrāfa Mihaila Voicenoviča fotostudijas interjers un pasportu.
Apmērām 1910. gads.
Ēkas pirmajā stāvā tiek izbūvēts foto paviljons
fotogrāfam Mihailam Voicenovičam,
ar speciālo stikloto virsgaismu uz pagalma pusi.
1903. gads.
Iestāde pastāvējusi līdz 1917. gadam.

V. Eichenbaums MMXVI

V. Eichenbaums
MMXVII