KOKA ĒKU RENOVĀCIJAS CENTRS „KOKA RĪGA”
KOKA ARHITEKTŪRAS MANTOJUMS

Apstiprināts: 19.03.2020.

Nr. 0034.

ĢERTRŪDES IELA Nr. 34., Gr. 22/78.
CENTRS.

Mūra īres un tirdzniecības nams Ģertrūdes ielā Nr. 23.(2020. gads)

Mūra īres un tirdzniecības nams Ģertrūdes ielā Nr. 23.
Būvēts 1911. gadā, arhitekts Aleksandrs Vanags.
2020. gads.

Svarīgais Rīgas pilsētas arhitektūras mantojums, ieejas mezglu durvis, katru dienu mēs zaudējam kādas amatnieku meistaru darinājumu, bet tagad parādās tendence atgriezt tos atpakaļ, veicinot Rīgas Domes arhitektūras atjaunošanas, renovācijas un rekonstrukcijas programmu, Namīpašnieki šodien strupceļa, jo līdz šīm ne viena Latvijas ar vēsturi saistīta iestāde nav inventarizējusi, vai fiksējusi atsevišķus ēku detaļas un ja vēlās atjaunot ieejas mezgla durvis, nespēj konstatēt kā tie izskatījās oriģināla. Būtība ir tāda, kā bieži vien arhitekta projekta ieejas mezgla durvis nav iezīmētās, to izgatavošanu veic galdnieks, kas specializējas uz šo darbu, vai durvis tiek pasūtītas atsevišķi, ir gadījumi kā tas arhitektūra neatbilst ēku stilam, parasti ir atkāpēs uz iepriekšējo pārbaudīto stilu, piemērām jūgendstila namiem izmantoti klasicisma durvis, pie tam liekto līniju dēļ galdnieki nespēja piemērot savu iekārtu un durvis tika izgatavoti no metālā, kas vairāk bija iespējams kalēju māksliniecisko darbu elastīgumam.

Mūra īres un tirdzniecības nams Ģertrūdes ielā Nr. 23.(2020. gads)

Mūra īres un tirdzniecības nams Ģertrūdes ielā Nr. 23.
Būvēts 1911. gadā, arhitekts Aleksandrs Vanags.
Ieejas mezgla portāls.
2020. gads.

Mūra ēkas Ģertrūdes ielā Nr.34 ieejas mezgla trīs daļīgas plašas koka durvis, kas papildina fasādes proporcijas, atbilst visam mākslas darbu kritērijam, kur izcelti, ne tika koksne, tā struktūra, un slīpēta stikla burvība, kas saulaina laika nes varavīksnes sveicienu iekštelpām. Plašas trīs stiklotas vērtnes centrāla daļā, dekorētas ar slīpēto (spoguļu) lieliem stiklu vitrīnām, balstās uz rievoto plato šķērsli. Durvju apakšējā daļā četri pildiņi, kas apvienoti vienota ansambļi un mazliet, piezīmētas, kas raksturīgs bidermeira stilam, noslēgtas ar pamatīgo šķērsli, kura bija apkalta ar metālu. Augšējā daļā divām vērtnēm slēgti pildiņi, bet centrālai vērtnei stiklots ar noapaļotu stiklojuma augšējo galu.
Nav ziņas par roktura furnitūru, bet iespējams pārāk drošs risinājums stiklojuma jautājumā, tas bija, tā laika populārais, liektais misiņa caurules veidā, ar dekoratīviem balstiem. Apsekojot durvis uz vietas, var konstatēt, kā tieši tāda veida arī tie bijuši, par to liecina arī kopējas centrālās vitrīnas proporcijas, kura pārāk smagnēja un trūkst līdzsvarojuma detaļa – rokturis, kas kalpoja arī kā stiklojuma aizsargs. Kopumā durvis mazliet iziet no portāla masīvā, vienīgi to apvieno portāla dekoratīvais centrālais bareljefs, uzlecoša saule ar dzīva ūdens simboliem. Pats portāls ar masīviem pilastriem varētu kalpot kā mācības līdzeklis arhitektūras studentiem, jo precīzi attēlo volūtu, kas raksturīga grieķu un romiešu arhitektūrai, kura pamatā aunu ragi, pilastri papildināti ar festoniem, ziedu vītnēm, lai mazināt to masīvumu.

Volūta sastopamā joniskās kolonnas kapiteļī.

Volūta sastopamā joniskās kolonnas kapiteļī.
Sastopama pie grieķu, romiešu, kā arī renesanses,
baroka un klasicisma arhitektūrā.

Piecu stāvu ar mansardu īres un tirdzniecības mūra nams, nacionāla romantisma stila, ar stateniskā jūgendstila vaibstiem, būvējis arhitekts Aleksandrs Vanags, pēc sava 17.05.1911. gadā apstiprināta projekta, būve pabeigta 10.01.1912. gadā. Namā piecu un divu istabu dzīvokļi ar vannām. Ēkas simbols Saule un ūdens, kas izvietoti portālā un vairākās vietas fasādē un parāda dabas dzīvības apriti. Divi frontoni smagi gulstas uz fasādes otro stāvu, bet lai atvieglotu izveidots masīvais portāls ar masīvām pilastriem. Nama būvētais Slokas sīkpilsonis un kinematogrāfa īpašnieks Kristiāns Svirlovskis.
Gadu gaitā nama atrādās dažādi uzņēmumi: Tabakas fabrikas “Dukat” - šņaucama tabakas fabrika, Pētera Šulca - makaronu fabrika, Voldemāra Kallis stiklinieku darbnīca, Rozas Bodņevs - mēbeļu pulēšanas darbnīca, Eduarda Leinberga - grāmatu sietuve un citi.

V. Eichenbaums

V. Eichenbaums
MMXX