KOKA ĒKU RENOVĀCIJAS CENTRS „KOKA RĪGA”
KOKA ARHITEKTŪRAS MANTOJUMS

Apstiprināts: 04.10.2019.

Nr. 0033.

AVOTI

AVOTU IELA Nr. 58., Gr. 37/48.

Renovēta koka ēka Avotu ielā Nr.58. (2019. gads)

Renovēta koka ēka Avotu ielā Nr.58.
2019. gads.

Vienstāvu koka dzīvojamo ēku – guļbūviar mansardu būvējis atvaļinātais karavīrs Spiridonovs ap 1860. gadu. Ēka ar dažiem nelieliemdzīvokļiem un uz ielas pusi vērstu goda istabu, kas raksturīga Krievijas sādžu namu arhitektūrai. Mansarda dzīvojamās telpas ar plašu trīsvīru logu. Šāda tipa ēkas raksturīgas Avotu ielas posmam no Lāčplēša līdz Matīsa ielai, jo virzienā uz Grīziņkalnu atradās karavīru vasaras nometnes, kur dienēja daudz virsdienesta karavīru, kas pēc garām dienesta gaitām, zaudējuši saikni ar dzimteni, dibināja ģimeni ar vietējām iedzīvotājām un apmetās uz dzīvi Avotu ielas apkārtnē, un bieži vien uz nelieliem zemes gabaliem būvēja dzīvojamās mājas pēc savas dzimtenes paražām.
Ēku sākotnēji vainagoja parastais frontons, paplašināts 1910. gada pārbūves rezultātā - pārbūvespēdas redzamas arī mūsdienās uz vēlnerenovētas fasādes. Arhitekta Paula Mandelštampa 30.06.1910. apstiprinātais pārbūves projekts. Pasūtītājs Kuršanu sīkpilsonis LeibaJoffe, viņa dzimtas īpašumā nams atradās līdz 1941. gadām.
Pirmā stāva trīs logi ar dekoratīviem koka sandriķiem un tā laika standarta zīmējumu. Logu apmales, reljefa dēlis. Divu vērtņu slēģiar trīs pildiņiem katrā vērtnē netika atjaunoti. Starpstāvu dzega tikai sānos virs pilastriem. Pilastri, kas nosedz guļbūves savienojumu vietas, trīs daļīgi - kapitelis, faktiski dekoratīvi atdalīts ar dažām kokā iegrieztām rievām no pilastra, bāze atdalīta ar nelielu dekoratīva raksta dzegu. Pilastra centrā virpota koka rozete, kas raksturīga XX gadsimta vidus koka ēku dekoram.
Plaši divu vērtņu vārtiar ierīkotu mazo vērtnivienā no vārtu daļām. Vārti atjaunoti pilnīgi, respektējot vēsturisko stilu. Vārti papildināti ar veiksmīgu arhitektonisko risinājumu - piebūvi virs tiem.
Otrā pusē agrāk piebūvētas mazas tirgotavas durvis, kas bija slēgtas, ar metālu apšūtiem vērtnēm un masīvu drošības bultu, tās renovētas, pieskaņojot vārtu t.s. dēļu eglīšu stilam, kas vairāk attiecas uz nacionālā romantisma stilu.

Ēkas pārbūves projekts (1910. gads)

Ēkas pārbūves projekts.
1910. gads.

Avotu iela Nr.58. pirms renovācijas (2007. gads)

Avotu iela Nr.58. pirms renovācijas.
2007. gads.

Pirmā stāva logu aile. Apmales, sandriķis. (2019. gads)

Pirmā stāva logu aile.
Apmales, sandriķis.
2019. gads.

Otrā stāva logu aile. Logu rāmja piedurlīstes ar dekoratīvu apdari. (2019. gads)

Otrā stāva logu aile.
Logu rāmja piedurlīstes ar dekoratīvu apdari.
2019. gads.

Ēkas pilastrs ar dzegu. (2019. gads)

V. Eichenbaum’s
I. Antoneviča
MMXIX