KOKA ĒKU RENOVĀCIJAS CENTRS „KOKA RĪGA”
KOKA ARHITEKTŪRAS MANTOJUMS

Apstiprināts: 27.03.2020.

Nr. 0037.

ELIJAS IELĀ Nr. 1., Gr. 41/52.
MASKAVAS FORŠTATE.

Elijas  ielā Nr. 1., Gr. 41/52.

Elijas ielā Nr.1, Gr. 41/52.
Vien stāvu koka dzīvojama ēka, būvēta 1813. gadā.
Foto no LNB krājumā.
Ap. 1960. gadu.

Rīgas pilsētas militārais gubernators ģenerālis Johans Magnuss Gustavs fon Essens 1812. gadā, pārpratuma deva pavēli,drošības apsvērumu dēļ, 1812. gadā jūlijā nodedzināt Rīgas priekšpilsētas, par ko smagi pārdzīvoja visu atlikušo mūžu, atdeva pilsoņiem visu savus uzkrājumus un beidzot nespējot pārdzīvot vainas apziņu 1813. gadā Baldonē, tīšām noslīcinājās.
Ugunsgrēks radīja milzīgus materiālus zaudējumus. Liesmās gāja bojā 782 celtnes, savu iedzīvi zaudēja 6882 cilvēki jeb 23,51% no Rīgas iedzīvotājiem. Ugunsgrēks izraisīja vispārēju sabiedrības nosodījumu un radīja šķitumu, ka tas bija veltīgs, jo tiešu uzbrukumu pilsētai nebija.
Krievijas ķeizars Aleksandrs I, noziedoja miljonu zelta rubļus Rīgas atjaunošanai un jau 1813. gadā vairākas ēkas Jēzus baznīcas draudzes rajona tika uzbūvētas, viena no tam Elijas ielā Nr.1. Līdz 1815. gadam priekšpilsētās uzbūvēja 586 jaunas ēkas, veica galveno ielu bruģēšanu, apgaismojuma ierīkošanu un t.l.
Šodien Rīga zaudē vērtīgus arhitektūras paraugus, kas tapuši pēc 1812. gada piespiedu nodedzināšanas, vai tas racionāli un mēs tik bagāti ar šī laika arhitektūras un mantojuma pieminekļiem.
Pagājuša 2019. gada mēģināja nodedzināt vienu no atraktīvam Rīgas Maskavas forštates koka namiem, vien stāvu koka dzīvojamo ēku Elijas ielā Nr.1, kas ne tikai Jēzus baznīcas rajona nozīmīga ēka, bet arī Rīgas koka arhitektūras un būvniecības attīstības paraugs. Šī nama restaurācija vai renovācija ne izmaksa daudz, jo kā būve (guļbūve) tā stipra un varētu kalpot 300 gadus, vai tiešam alkatība būvniecība Rīgā, var būt tik liela, jo pretēja puse Puškina ielā dāudz tukšo gruntsgabalu, būve uz nebēdu.
Nams Elijas ielā Nr.1, to reizi Johannes ielā, būvēts 1813. gadā, par ko liecina Jēzus baznīcas rajona 1813. gadā apbūves karte.

Jēzus baznīcas apbūves rajona plāns (1813)

Jēzus baznīcas apbūves rajona plāns.
Ar bultu atzīmēta ēka Elijas ielā Nr.1.
1813. gads.

Arhīva dokumenti attiecība uz šo gruntsgabalu sniedzas līdz 1869. gadam, kad tas īpašnieks bija liģeris Kārlis Jakobs Krūze, pirmās pārbūves notikušas 1874. gadā, kad jaunais nama īpašnieks liģeris Mārtiņš Eihe pārbūve ēku ierīkojot atsevišķo ieejas mezglu, pēc šim pārbūvēm mēs varam konstatēt iepriekšējo nama fasāde, kas atbilst tā laika arhitektūrai, klasiskā stila pārauga fasāde, ar stāvu jumtu, pus cirkulāra ampīra logu frontonā, izteiksmīgiem pilastriem, atsevišķo ieejas mezglu.

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1. Fasāde. (1874)

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1.
Fasāde.
1874. gads.

1900. gados Rīgā modernizējas un paraugu fasādes palīka nemoderni namīpašnieki saka tos apšūt ar dēļiem. 1907. gadā pārdevējs (commis) Nikita Nikitins, arī pakļaujas modes tendencēm un pāršuj ar spundētiem dēliem fasādi, papildinā to ar divu līmeņu balustrādēm , dekoratīvam jumta četriem vāzēm un balustrādē iegremdēto frontonu. Pilnveido logu aiļu apdari un koka rustika pilastriem, piebūvējot atsevišķo ieejas mezglu spārnu un ugunsmūri.

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1. Fasāde. (1907)

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1.
Fasāde pēc pārbūves.
1907. gads.

Iespējams ēka tā arī paliktu par priekšpilsētas savrupmāju, bet attīstoties Rīgas Daugavpils dzelzceļa mezglam, palīka nerentabli uzturēt šajā rajona īres namus, un pārdevējs Nikolajs Nikitins 1887. gadā pēc arhitekta A. Kizeļbaša projekta pagalmā būve divu stāvu spīķera mūra ēku, kas kalpo kā noliktava uz kuru rudeņi, pa Daugava no Krievijas ar strūgām, piegādā preces un pavasarī pa dzelzceļu un kuģiem, izved uz Eiropu.

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1. Fasādes fragments. (2010)

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1.
Fasādes fragments.
2010. gads.

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1. Logu aile. (2010)

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1.
Logu aile.
2010. gads.

Spīķeri piedzīvojuši vairākas pārbūves un modernizācijas, tā 1937. gadā Jūlijs Gundars pēc arhitekta Eduarda Krūmiņa projekta pārbūvē spīķerus par art deco stila laboratorijas ēkām, ierīkojot parfimērijas fabriku un ķīmiski kosmētisko laboratoriju. Bet vēlāk, ierīkoja pēc ēkas pārbūvēs, stingras uzskaites pavadzīmju tipogrāfiju “Baltijas Banknote”, dibināta 1991. gadā.

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1. Logu aile. (2010)

Koka dzīvojama ēkas Elijas ielā Nr.1.
Tipogrāfijas, bijušais spīķeris, redzama veca spīķera ieeja.
2010. gads.

V. Eichenbaums

V. Eichenbaums
MMXX