Apstiprināts: 04.12.2018.

Nr. 0080.

LAKA

vāciski: Firnis; krieviski: Лак

Laka Laka Laka

Gads: 1935. gads
Materiāls: Stikls, papīrs, korķakoks, diegs un sakaltusi laka
Izmērs: 3cm x 9cm
Atrašanas vieta: Ekspozīcijas 18. istaba
Dāvinātājs: NNN

Laka

1896. gadā Torņkalnā uzcēla Vilhelma Hjorda laku fabriku
“WilhelmHjordt”

Laka

Firmas dibinātājs un īpašnieks Vilhelms Hjordts

Laka

30.gados Latvijā vadošā un vispusīgākā krāsu un laku nozarē pēc apgrozījuma un kvalitātes bija “Vilhelm Hjordt” ķīmiskā un laku fabrika, Rīgā.
Jau dibināšanas gadā (1901) firma piedalījās Rīgas jubilejas izstādē un ar saviem ražojumiem izpelnījās pirmo godalgu. Vēlāk nāca klāt vesela rinda augstāko atzinības balvu no visām izstādēm, kurās vien firma ar saviem ražojumiem piedalījās.

Laka Laka

Pirms Pirmā Pasaules kara Hjordta firmas ražojumi bija pazīstami kā iecienīta kvalitātes prece visā plašajā toreizējās Krievijas teritorijā. Kara laikā fabrika bija spiesta darbus pārtraukt, iekārtas un mašīnas evakuēja uz Krieviju. Pēc kara nofabrikas bija palikušas tikai tukšas ēkas.
Pēc Latvijas valsts nodibināšanas izgaisa kara laika nedrošības sajūta un cilvēkos radās uzņēmība un ticība darbam. Firma iegādājas jaunas mašīnas un atsāka atkal visu no jauna. Darbus sāka stipri sašaurinātā apjomā, pakāpeniski paplašinot un pieņemot jaunus darbiniekus. 1935. gadā firma nodarbināja ap 60 personām.
Par nopelniem Latvijas rūpniecībā Vilhelms Hjordts 1926. gada 18. novembrī tika apbalvots ar Trīszvaigžņu ordeņa 3. šķiru.

Laka

Ķīmiskās un laku fabrikas "Vilhelms Hjordts" akciju sabiedrība Rīga pastāvēja no 1901. gada līdz 1944. gadam.

Laka

Firmas etiķete zīmējums ar brieža attēlu

No 1901. gada līdz 1935. gadam firmas nosaukums bija Krievu - Baltijas ķīmiskā un laku fabrika "WilhelmHjordt" adrese Jelgavas iela Nr.27, Rīga.
1935. gadā tiek nodibināta jauna sabiedrība "Vilhelms Hjordts". Tāsmērķis ierīkot un izmantot Latvijā un ārzemēs fabrikas, lai ražotu eļlas, krāsas, laku, dažādus smērus, ķīmiskus mazgāšanas līdzekļus. Jaunā sabiedrība pārņēma savā īpašumā Vilhelmam Hjordtam piederošo ķimikāliju un laku fabriku Rīgā,Jelgavas ielā 27. A/s biedrības dibinātāji - Vilhelms Hjordts, EttzaHjordts, Aleksandrs Hjordts, A. Krastkalns un V.Anskinevlcs.

Laka

1935. gadā firmas direktors Vilhelma Hjordta dēls Aleksandrs Hļordts

No 1935. gada līdz 1940. gadamuzņēmumanosaukums bija Ķīmiskās un laku fabrikas "Vilhelms Hjordts" a/sRīga un adrese Jelgavas Iela Nr.63. Rīga.

Laka

1940. gadā uzņēmumu nacionalizēja
un V. Hjordta krāsu fabriku nosauca par "Zasulauka trieciennieku".
(1940-1941)

No 1941. gada līdz 1944. gadam uzņēmumanosaukums bija “Rīgas ķīmiskā un laku fabrika”.