Apstiprināts: 20.11.2018.

Nr. 0077.

METĀLA KĀRBA

vāciski: Metallbox; krieviski: Mеталлическая коробка

Metāla kārba Metāla kārba Metāla kārba Metāla kārba

Gads: 1929. gads [patents]
Materiāls: Metāls
Izmērs: 11cm x 9cm
Defekti: Nobružājusies krāsa
Dāvinātājs: V. Eihenbaums

Metāla kārba

Mate tēja.

Mate ir negrauzdēta Dienvidamerikas akmeņozola lapu tēja, kas aktivizē ķermeņa darbību, nostiprina imūnsistēmu, samazina stresu un uzlabo mentālo darbību. Šis ir vienīgais zināmais augs, kas līdzīgi kāmelnā un zaļā tēja satur kofeīnu tādēļ mate tēja tiek bieži ieteikta kā kafijas aizstājēja.

Firma “Bruno Frobeen”

Metāla kārba Metāla kārba

Firmas adrese bija Ģildes laukums Nr.4 [tagad Amatu iela 4].

Uzņēmumu nodibināja 1901. gadā Otto Bertless un 1918. gadā to pārņēma vācu tautības tirgotājs Bruno Valters Frobēns.
Uzņēmuma darbības nozare - drogu, medikamentu un ķimikāliju tirdzniecība.

Metāla kārba

Kad firmu pārņēma Bruno Frobēns tajā oficiāli skaitījās tikai 2 darbinieki, bet pēc 10 gadiem Frobēna vadībā firmā strādāja vairāk kā 50 darbinieki.
Bruno Frobēnam, krietnā personāla līdzdalībā, samērā īsā laikā izdevās nostādīt firmu starp savas nozares pirmajām Latvijā un arī ārpus Latvijas firmai bija laba slava.

Metāla kārba

Frobēns atrada laiku arī lai nodarbotos ar labdarību. Viņš ar savu darbu publiski nedižojās, bet darbojās klusībā.

Metāla kārba

Grēcinieku un Peldu ielu stūris.
1929. gads.
Foto no AB krājumā.

1937. gadā “K/S Bruno Frobeen” pārcēlās uz jaunām telpām Grēcinieku ielā Nr.6.

Metāla kārba

Nama plašajos pagrabos bija novietotas smagās ķimikālijas un skābes, bet 1. stāva gaišajās telpās iekārtota šo ķimikāliju izsvēršana. Šīs telpas pircējiem nebija pieejamas, jo ieeja no Grēcinieku ielas pa ērtām kāpnēm veda uz nama 2. stāvu, kuru aizņēma lieltirgotavas kantoris, pārdošanas telpas un parfimērijas nodaļa.

Metāla kārba

Stāvu augstāk atradās plaša ķimikāliju nodaļa un pilnīgi atsevišķa, nodalīta telpa nāvīgo vielu krājumu glabāšanai. Vēl bija nodaļas preču kontrolei, preču iesaiņošanai, drogu un ārstniecības augu noliktavas, novietnes iesaiņojumu materiālu krājumiem un gumijas preču noliktava. Bija arī vairākas atpūtas telpas firmas darbiniekiem.

Metāla kārba

Pircēju rosīgu apkalpošanu un pasūtījumu ātru izpildīšanu veicināja caur visu namu - no apakšas līdz 5. stāvam vedošie divi elektriskie celtņi. Tehniski iekārtojumu papildināja un sakarus nodaļus tarpā nodrošināja plašas telefona un signalizācijas ierīces. Lieltirgotava nodarbināja 53 darbiniekus.

Metāla kārba

1938. gadā no ķimikāliju paša izdegšanās pagrabā izcēlās ugunsgrēks.
Zaudējumi bija 200 latu apmērā.

Metāla kārba

1939. gadā ķīmiski farmaceitiskā rūpniecības un tirdzniecības akciju sabiedrība “Farmācija” pārņēma “Bruno Frobeen” preču krājumus un noīrēja tās namu Grēcinieku ielā 6, kur iekārtoja medikamentu lieltirgotavu.