ZAUDĒJUMS
IEPAZĪSTI PILSĒTU UN TĀS APKĀRTNI
KOKA ĒKU RENOVĀCIJAS CENTRS “KOKA RĪGA”

Katru dienu kalēja amata meistars brīdina: ar metālu nevar jokot.
Katru dienu mūsu sirma Rīga zaudē kādu koka namu, ēkas vēsturisko detaļu, fragmentu, durvis, logu, sienas apdari un t.l., vai mēs spējam to aizsargāt, saglabāt, bieži vien tas ir pār vēlu, objekts, detaļās nokļūst malkā, izgāztuvē, labākā gadījuma pagrabā līdz labiem laikiem, vai privāta mājā. Pēdēja Latvijas Arhitektūra žurnālā piedāvājums: priekšmetu komercializēt un pārdot kā autentisko iekārtu, vai sadalīt pa daļām, tāpat kā Berlīnes mūri.
Koka ēku renovācijas centrs uzsāka vēsturisko detaļu saglabāšanas politiku, bet daudzie, it sevišķi, nelegālie arhitektūras sagrozītāji, baidās no Rīgas domes struktūrām, un veic demontāžu slepeni bez būvvaldes akcepta.
Mūsu uzdevums fiksēt arhitektūras mantojuma detaļu demontāžu, inventarizēt un fiksēt detaļas, kas šodien vai rīta tiks pazaudētas, bet nākotne sapratīgie namu īpašnieki varētu tos atjaunot.
Arī uzdevums atrast un aprakstīt Rīgas arhitektūras objektus, kas zaudēti karos un vēlākos sociālisma celtniecības triecienos.

Koka ēka Ķemeru ielā Nr. 4., Gr. 76/56.
Būvēta 1903. gadā, tehniķis [arhitekts] Jānis Alksnis.
Ieejas mezgla durvis kalpo līdz mūsdienām,
kaut nepilda savas funkcijas, līdz ar to
saglabājušas kā Šveices stila bagātais mākslas kokgriezumu paraugs,
vai iedzīvotāji to novērtē, kā dzīvo smalkā kokgriezumu pasakā.


Koka ēka Ļermontova ielā Nr.4a.
Būvēta 1910 gadā, pēc arhitekta Paula Lindenberga projekta,
skaistas, smalkas koka durvis kas kalpojuši 103 gadus.
2014. gadā nomainīti pret metāla šausmām, bet var būt,
manta kas glabājas aiz metāla seifa durvīm daudz vērtīgāk,
tagad populārā,
atturīgā jugenda stila pazudušiem ieejas mezgla durvīm.
Vai iedzīvotāji sagatavojušies sagaidīt jauno gadu
aiz nosalušas slēdzenēs un katru dienu raudzītes
uz bleķa arhitektonisko bezgaumību.
Sadaļā Zaudējums, Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” mēģinājums izsekot Rīgas namu likteņus, paredzēts arī publicēt arhīvu un bibliotēkas atrastus materiālus par ēkām, kas izzuduši Pirmā un Otrā pasaules karos, sociālistiskās celtniecības Rīgas pārveidošanas rezultātā, pievērst uzmanību tam ko mēs neapzināta saimnieciskā darbība, katru dienu, nomainām ar ķīniešu, momenta, ražojumiem patiesu vērtības – ieejas mezgla durvis, logu aiļu apdari, furnitūru un citas vērtības, kas mums kalpojuši simts gadus.
